Zapisz na liście ulubionych
Stwórz nową listę ulubionych

Stoły do jadalni

( ilość produktów: 42 )

Stoły do jadalni to wyjątkowe meble będące sercem tego pomieszczenia. To właśnie wokół stołu gromadzi się cała rodzina, by spożyć wspólny posiłek. To przy nim siadają zaproszeni goście, tam spędzamy ważne uroczystości i rozmawiamy o codziennych sprawach. Zakup odpowiedniego stołu do jadalni to wyzwanie. Do wyboru mamy modele wykonane z wielu rodzajów drewna, o różnych wymiarach i kształtach.

Funkcjonalne stoły do jadalni

Urządzanie jadalni nie jest proste – wymaga połączenia aspektów praktycznych z estetycznymi. To przecież pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu na co dzień, ale też przestrzeń reprezentacyjna, do której zapraszamy gości.

Stoły do jadalni powinny wyróżniać się kilkoma ważnymi cechami. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Odpowiednia wielkość – musi być dopasowana z jednej strony do wielkości pomieszczenia, z drugiej, do liczby osób zasiadających przy stole. Weźmy pod uwagę liczbę domowników, ale też zastanówmy się, czy często zapraszamy gości. Jeżeli lubimy urządzać imprezy, być może warto pomyśleć o większym stole.
  • Regulacja wysokości – niektóre stoły do jadalni mają możliwość regulacji wysokości, co dla wielu osób może stanowić dodatkową zaletę.
  • Stół rozkładany – niezwykle funkcjonalna opcja, pozwalająca na dopasowanie wielkości stołu do bieżących potrzeb.
  • Odpowiedni rodzaj drewna – warto postawić na drewno trwałe i odporne na zniszczenia, dzięki czemu stół posłuży nam przez wiele lat. Doskonale sprawdzi się np. egzotyczne i twarde drewno mango, odporne na wilgoć i wytrzymałe drewno akacjowe czy szlachetny i tropikalny palisander.

Stoły do jadalni o różnych kształtach

Planując wystrój jadalni, warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego kształtu stołu. Stoły do jadalni są dostępne w wielu różnych formach – najczęściej mamy do czynienia z kształtem okrągłym lub prostokątnym.

Jeżeli zależy nam na usadzeniu jak największej liczby gości przy jednym stole, dobrą opcją będzie rozkładany stół prostokątny. Musimy jednak pamiętać, że bardzo długi stół utrudnia prowadzenie rozmowy osobom siedzącym przy jego przeciwległych końcach. Prostokątny stół jest bardzo uniwersalny i prezentuje się dobrze zarówno ustawiony na środku jadalni, jak i przy ścianie.

Z reguły okrągłe stoły wybierane są do bardziej kameralnych pomieszczeń, jak np. sypialnia czy gabinet. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by usadzić przy takim meblu gości. Okrągłe stoły do jadalni pozwalają wszystkim na wygodne prowadzenie rozmowy, nikogo nie wyróżniają i świetnie integrują. Musimy jednak pamiętać, że nie prezentują się zbyt dobrze ustawione przy ścianie – najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których możemy postawić je pośrodku.

Jakie wymiary stołów do jadalni warto wybrać?

Kupując stoły do jadalni, należy dokładnie przemyśleć, jakie wymiary będą dla nas optymalne. Kluczowa jest dostępna przestrzeń – warto zmierzyć jadalnię, by starannie dopasować wielkość mebli. Dobrze jest trzymać się zasady, że między stołem a ścianą lub innym meblem powinno pozostawać około metra przerwy. To absolutne minimum, które pozwoli na wygodne odsunięcie krzesła czy poruszanie się po pokoju.

Drugim ważnym kryterium jest liczba osób, które chcemy usadzić przy stole. Przyjmuje się, że na osobę wypada około 60 cm długości stołu. Zatem stół dla 4 osób powinien mieć ok. 120 cm, a np. dla 8 osób ok. 240 cm. W przypadku stołu okrągłego przyjmuje się minimalną średnicę blatu: np. dla 4 osób 80 cm, dla 6 osób 120 cm, dla 8 osób 160 cm.

Modne stoły do jadalni – tradycyjne czy nowoczesne?

Stoły do jadalni to nie tylko praktyczny mebel, ale także prawdziwa ozdoba całego pomieszczenia. Muszą być jednak spójne z wystrojem wnętrza, stanowiąc jego harmonijne uzupełnienie lub zamierzony kontrast.

W jadalniach klasycznych doskonale wyglądać będą tradycyjne drewniane stoły w stylu kolonialnym – masywne, z egzotycznego drewna, z nutką orientu. Możemy też zdecydować się na lekki i romantyczny styl prowansalski, idealnie pasujący do wnętrz jasnych, z subtelnymi elementami dekoracyjnymi. W pomieszczeniach nowoczesnych warto sięgnąć po modne stoły industrialne, z metalowymi nogami z korbą, o minimalistycznym charakterze. Ciekawym pomysłem będzie stół skandynawski, łączący nowoczesną prostotę z ciepłą, naturalną barwą drewna.

Dobrze dobrane stoły do jadalni to o wiele więcej niż funkcjonalne meble. Harmonijnie wpasowane w wystrój pomieszczenia tworzą komfortową przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, przyciągając wzrok pięknym drewnem i przemyślanymi detalami.

Marka
Kolor
Cena
-
pixel