Jak stworzyć funkcjonalną i kreatywną przestrzeń biurową?
Jak stworzyć funkcjonalną i kreatywną przestrzeń biurową?
W ostatnich latach świadomość na temat jakości i efektywności naszej pracy wzrasta. Coraz częściej stawiamy na równowagę między wysiłkiem intelektualnym a fizycznym, na rozwój naszych umiejętności, doskonalenie języków i kształtowanie osobowości. W całym tym dynamicznie postępującym świecie nie można zapomnieć o niezwykłej mocy otaczającej nas przestrzeni i przedmiotów. Dobrze zaprojektowane biuro to jeden z niedocenianych i nadal zaniedbywanych elementów. Tymczasem odpowiednie dopasowanie biura do rodzaju wykonywanej pracy stanowi podstawę dla zdrowego, komfortowego i efektywnego wykonywania zadań. Miejsce pracy powinno sprzyjać kreatywnemu myśleniu, być ergonomiczne i komfortowe oraz dawać możliwość chwilowego odpoczynku od obowiązków. Tworzenie strefy biurowej to nie tylko zakup odpowiednich elementów, to również umiejętne łączenie ich ze sobą. Jesteście ciekawi jak stworzyć estetyczne, kreatywne i wygodne biuro? Podpowiadamy!
Czy każdy potrzebuje kreatywnego biura?
Często mówimy/piszemy o przedmiotach, kolorach i wnętrzach stymulujących i pobudzających nieszablonowe myślenie. Jednak, czy każdy praca wymaga kreatywności? Oczywiście, że tak! Nawet osoby wykonujące powtarzalną pracę biurową powinny działać w przestrzeni, która sprzyja jej wykonywaniu. Odpowiednio zaprojektowane otoczenie pozwoli szukać nowych rozwiązań, które usprawnią dotychczasowa pracę i pozwolą skupić się na wykonywanych zadaniach. Dobre biuro zaowocuje efektywną pracą i mniejszą ilością błędów, nawet w zawodach z działu finansowego bądź księgowego.
Otoczenie- jak wiele czynników ma wpływ na naszą pracę?
Zazwyczaj nie jesteśmy świadomi jak wiele czynników wpływa na jakość naszej pracy i nasze samopoczucie. Za pomocą zapachów, kształtów, kolorów, dźwięków bądź oświetlenia możemy regulować poziom stresu, skupienia, pobudzenia a nawet nasze emocje. Nadmiar bodźców bądź nieodpowiednie ich dopasowanie mogą skutkować rozdrażnieniem oraz gorszymi rezultatami pracy.
Niezwykle ważnym bodźcem oddziałującym na psychikę jest barwa. We wnętrzach przeznaczonych na biura królować powinny jasne, ciepłe kolory. Sprawiają, że pomieszczenie jest czyste i przytulne. Jakich kolorów unikać? Ostrożnie z niebieskim! Wywołuje on uczucie chłodu, spowalnia oddech a nawet obniża poziom naszej aktywności. Należy jednak zaznaczyć, iż pozytywnie oddziałuje na aktywność mózgu oraz wpływa wyciszająco na system nerwowy. Źle dobrany odcień niebieskiego może działać przygnębiająco i demotywująco. Jeżeli jesteście fanami koloru niebieskiego, warto pomyśleć o detalach i dekoracjach w tym odcieniu. Biel i zieleń wpływają na psychikę odprężająco. Zieleń jest ukojeniem dla zmęczonych oczu, dlatego warto wykorzystać zielony w przestrzeniach, gdzie godzinami pracujemy przed monitorem oraz w strefach relaksu. Żółty i pomarańczowy motywują do działania, jednak na dłuższą metę mogą być kolorami irytującymi, które męczą wzrok. Bardzo silnym, dominującym kolorem jest czerwień. Intensywne, krwiste kolory podnoszą ciśnienie krwi i pobudzają emocje. Lepiej unikać czerwonego w miejscach gdzie potrzebujemy spokoju i skupienia, jednak może być to dobry pomysł we wnętrzach do prowadzenia negocjacji. Czerń to kolor tajemniczy, wywołuje sprzeczne emocje. Czerń jest silna i elegancka ale równocześnie niesie ze sobą smutne skojarzenia. Dobrze sprawdzi się w luksusowych minimalistycznych gabinetach.
Innym, silnie wpływającym na jakość pracy bodźcem jest zapach. Zapach cytrusów, który unosi się w powietrzu może wpłynąć pozytywnie na ilość błędów popełnianych przez osoby pracujące przy pomocy komputera. Miętowa woń pomoże przy bólu głowy, wspiera koncentrację i może zmniejszyć uczucie zmęczenia. Aromat lawendy delikatnie spowalnia pracę mózgu, natomiast jaśmin pobudza. Zapachy, które mogą pomóc w walce ze stresem to róża melisa i szałwia.
Meble biurowe. Jakie wybrać?
Niezwykle ważnym aspektem w projektowaniu biura jest dobry design poszczególnych elementów. Meble nie mają już tylko spełniać funkcji siedziska bądź blatu roboczego. Swoim wyglądem i kształtem powinny pobudzać kreatywność odbiorcy. Designerskie meble biurowe mogą wprowadzić do wnętrza przyjemny klimat i nadać mu wyjątkowego charakteru. Wykorzystanie prostych a jednocześnie ciekawych kształtów, naturalnych materiałów, różnorodnych faktur jest przyjazne dla oka i komfortu psychicznego pracowników. Wnętrza wyposażone w nietuzinkowe i oryginalne elementy stają się bardziej osobiste a praca nie jest już tylko obowiązkiem a przyjemnym doświadczeniem.
Biurko. Serce każdego gabinetu. Czy istnieje jedno, idealne biurko, które sprawdzi się u każdego? Nie. Różne zawody potrzebują różnych rozwiązań. Przedstawiamy nasze propozycje, w zależności od wykonywanych czynności i możliwości przestrzeni biurowej:
- Jeżeli nasza przestrzeń biurowa jest ograniczona i mamy tylko część pomieszczenia do zaaranżowania, w takim przypadku liczy się każdy centymetr. Małe, zgrabne i lekkie wizualnie biurka z niewielkimi szufladkami, półeczkami będą w takim przypadku wystarczające. Oczywiście jest to wariant dla osób, których praca ogranicza się głównie do działań na komputerze. Minimalistyczne, industrialne biurka osadzone na metalowej konstrukcji oraz subtelne skandynawskie sekretarzyki na toczonych nóżkach pasują do takiego biura idealnie.
- Szukając biurka do eleganckiego biura, gdzie praca przy komputerze łączy się z pracą z dokumentami papierowymi, warto zdecydować się na biurka z większą ilością szuflad i szafek. Klasyczne, eleganckie meble biurowe z drewna to świetne rozwiązanie również w przypadku gabinetów gdzie przyjmowani są klienci, kontrahenci. Eleganckie meble biurowe:
- Praca podczas, której używamy wielu akcesoriów biurowych i gdzie niezwykle istotną kwestią jest uporządkowanie małych przedmiotów wymaga biurka z dużą ilością małych szufladek oraz przegródek. Takie modele pozwolą na wygodną i ergonomiczną pracę. Praktyczne i piękne modele:
- Zajęcia manualne, kreatywne zawody, pracownie plastyczne. Są zawody gdzie najważniejszy jest duży, wygodny blat roboczy. W takim przypadku doskonale sprawdzą się drewniane stoły.
Wybierając designerskie meble biurowe do swojej przestrzeni warto pomyśleć również o wygodnym siedzisku. Jeżeli wiele godzin spędzamy przy biurku warto postawić na profesjonalne, ergonomiczne modele. Natomiast, jeśli potrzebujemy siedziska na krótszy czas bądź krzeseł dla gości/klientów, poniższe propozycje będą doskonałe:
- Klasyczny, drewniany patyczak. Czyli krzesło inspirowane designem lat 60.
- Nowoczesne meble biurowe to takie gdzie geometria, oryginalność i wygoda łączą się w jedną całość. Dokładnie te wszystkie cechy ma nowoczesne krzesło w stylu skandynawskim.
- Klasyczne, eleganckie krzesło drewniane to ponadczasowy wybór do ekskluzywnego biura.
- Klimatyczne taborety w stylu industrialnym sprawdzą się w kreatywnej pracowni, przy dużym roboczym blacie.
Do mebli, które są niezwykle przydatne w przestrzeni biurowej należą regały i komody. Zazwyczaj potrzebujemy miejsca do przechowywania dokumentów, sprzętów biurowych bądź materiałów potrzebnych do pracy. Biurko bywa niewystarczające. Proste regały gdzie pomieścimy segregatory bądź pojemne szuflady gdzie schowanym wszystko co nie powinno „leżeć na wierzchu”, to zdecydowanie biurowy must have.
Indywidualne miejsce pracy.
Nasze prywatne biuro, miejsce gdzie spędzamy dużą część dnia, to przestrzeń, w której tworzenie powinniśmy się zaangażować. Osoby, które mają wpływ na wygląd swojego roboczego otoczenia są szczęśliwsze w pracy i chętniej wykonują swoje obowiązki. Indywidualne stanowisko pracy powinno być spersonalizowane pod potrzeby i preferencje osoby, z która z niego korzysta. Piękne meble biurowe to nie wszystko, muszą one trafiać w gust odbiorcy. Dodatki i drobiazgi otaczające nas podczas pracy powinny nawiązywać do naszych zainteresowań i pasji. Również sposób pracy jest różny, niektórzy potrzebują twórczego nieładu, inni sterylnego porządku aby móc się skupić. Dynamiczny rozwój technologii zmienił sposób i możliwości pracy. Coraz rzadziej polega ona na wykonywaniu konkretnych, powtarzalnych zadań. Różnorodność jest pozytywna, warto ją podkreślić i wyciągać- szczególnie w pracy. Różne osobowości tworzące i kreujące firmę to bezcenny i niemierzalny element przedsiębiorstw. Wykonujemy swoje obowiązki na różne sposoby, korzystając z rozmaitych technik i z uwzględnieniem elastycznego harmonogramu. Dlatego przestrzeń biurowa powinna odpowiadać indywidualnym potrzebom. Każdy powinien mieć możliwość wyboru kiedy i gdzie chcą pracować , w jakim otoczeniu, przy jakich meblach.
Wyjątkowa przestrzeń kreatywno-rekreacyjna w biurze.
Przestrzeń relaksacyjno-kreatywna czyli breakout areas, to jeden z najważniejszych elementów przy projektowaniu przestrzeni dla zawodów kreatywnych. Nowoczesne firmy, które cenią nieszablonowe myślenie pracowników coraz częściej inwestują w tworzenie kreatywnych miejsc spotkań. Projektując breakout areas, nie myślimy o salach konferencyjnych, firmowych zasadach, miejscu spotkań biznesowych. Jest to przestrzeń otwarta na pracowników każdego szczebla, jest miejscem nieformalnych spotkań, kreatywnej pracy w niewielkich grupach. Wnętrze powinno dostarczać pracownikom pozytywnych bodźców i pobudzać wyobraźnię. Spontaniczne spotkania pracowników, luźne dyskusje, wymiana informacji w pozytywnym, nieformalnym otoczeniu sprzyja polepszeniu efektów pracy.
W pracy spędzamy 1/3 naszego dorosłego życia. Sprawmy aby była przyjemna i satysfakcjonująca. Nowoczesne meble biurowe sprawią, iż komfort i wygoda idą w parze z estetycznymi doznaniami. Mamy nadzieje, że zainspirowaliśmy Was do zmian. Jeżeli poszukujecie niebanalnych biurek w stylu skandynawskim, industrialnym, prowansalskim, minimalistycznym bądź klasycznym znajdziecie je tutaj.