Modernistyczny salon- nowoczesna elegancja.
Modernistyczny salon- nowoczesna elegancja.
Styl modernistyczny z każdym sezonem zyskuje na popularności. Zarówno w architekturze jak i projektowaniu wnętrz odbiorcy decydują się na proste, nowoczesne rozwiązania, które zachwycają niewymuszoną elegancją. Dom w stylu modernistycznym to przede wszystkim dom funkcjonalny, forma zarówno pomieszczenia jak i mebla wynika z jego funkcji i ergonomii użytkowania.
Styl modernistyczny we wnętrzach ma swój początek w latach dwudziestych minionego wieku. W Stanach Zjednoczonych zaczęto stawiać proste i nowoczesne budynki. Projektanci utożsamiali atrakcyjność wnętrza bądź budynku z jego funkcjonalnością. Wpływ na takie myślenie miały obie wojny światowe, rozwój technologii, silna urbanizacja i i dynamika zmian politycznych. Modernizm był powiewem świeżości, której wszyscy potrzebowali. Sztukaterie, dodatki, ornamenty nie pojawiały się w dziełach ówczesnych twórców, ozdobna i biżuteryjna funkcja mebli i sprzętów była uznana za niepotrzebną. Sama nazwa Modernizm pochodzi od francuskiego słowa moderne, które oznacza nowoczesność. Nowoczesne spojrzenie na wnętrza zdominowało projektowanie XX w. , obecnie powraca w nowej odsłonie.
Modernizm i jego cechy.
Modernizm to styl, który stawia na minimalistyczne rozwiązania jednak jest otwarty na sztukę i odważny design. Prostota łączy się z wyrazistymi barwami, kształtami i fakturami. Jakie cechy powinien mieć modernistyczny dom?
- Duże, przestronne pomieszczenia, najlepiej na planie prostokąta/kwadratu.
- Geometria i poszukiwanie ciekawych form.
- Funkcjonalność i ergonomia mebli i przedmiotów użytkowych.
- Wyraziste kolory i oryginalne struktury.
- Dobre jakościowo materiały i ponadczasowe wzornictwo.
Różnice między stylem nowoczesnym a współczesnym.
Czy styl współczesny i nowoczesny to to samo? Zdecydowanie nie! Oba terminy są dość często mylone. Związane jest to z zazębianiem się wspólnych cech obu stylów. Współczesne wnętrza to takie, które urządzone są według najgorętszych trendów danego sezonu. Obecnie jednym z takich trendów jest modernizm. Jednak inne współczesne trendy to między innymi styl Boho. Czy przytulne wnętrze, obfitujące w Boho dodatki z odrobiną skandynawskiego ciepła to pomieszczenie w stylu współczesnym? Zdecydowanie tak. Styl nowoczesny/modernistyczny ma niezmienne cechy, które mogą subtelnie ewoluować wraz z upływem czasu i rozwojem technologicznym, natomiast styl współczesny to pojęcie względne i zmieniające się w zależności od panującej w danym okresie mody.
Meble do modernistycznego salonu.
Główną i najważniejszą cechą modernistycznych projektów była funkcjonalność mebla. Jednak funkcjonalność szła w parze z minimalistycznym pięknem. Modernistyczne meble zachwycają ciekawymi i wyrazistymi formami. Nowe projekty to rezygnacja ze sztukaterii i ornamentów na rzecz zabawy geometrią. Ciekawe, niespotykane dotąd formy, obłe kształty, asymetria, różne faktury, trójwymiarowe powierzchnie. Łączenie naturalnych materiałów z tworzywami. Na taką otwartość projektowania można było sobie pozwolić dzięki rozwojowi nowych technologii. Czym się różni modernistyczny salon XXI wieku od swojego pierwowzoru z poprzedniego stulecia? Wykorzystując rozwój nauki, obecnie możemy uzyskać ciekawe i oryginalne formy w naturalnych materiałach. Nowoczesny modernizm stawia na minimalistyczne projekty jednak z wykorzystaniem drewna ,metalu, wełny, biodegradowalnych tworzyw, ograniczając produkcję plastiku.
Co powinno się znaleźć w modernistycznym salonie?
- Duża komoda o ciekawej formie. Obłe linie, trójwymiarowe fronty, prosta i przemyślana konstrukcja. Komoda, która zachwyci i przyciągnie uwagę każdego odbiorcy. Oryginalny mebel, który równocześnie sprawdzi się w przechowywaniu wielu przedmiotów codziennego użytku i doskonale wyeksponuje proste dekoracje.
- Efektowna szafka RTV, która jest dopasowana do potrzeb naszego kina domowego – funkcja mebla najważniejsza. Modernistyczna szafka RTV również powinna być ciekawym i wyjątkowym meblem jednak nie powinna konkurować z ekranem telewizora.
- Modernistyczny stolik kawowy, a najlepiej kilka stolików a każdy o innej, nietypowej formie. W przypadku stolika możemy pozwolić sobie na odważne aranżacyjne posunięcia.
- Duży, geometryczny regał, który sam w sobie stanowi ozdobę i prostą rzeźbiarską formę. Mebel, który dopełni i uporządkuje przestronne wnętrze salonu.
- Wygodny i efektowny wypoczynek o obłej formie. Można zdecydować się na rozwiązania w wyrazistym kolorze. Zaokrąglone narożniki, opływowe kształty, które idą w parze z oryginalną fakturą tkaniny obiciowej. Komfortowy minimalizm.
- W salonie, bardzo często decydujemy się umieścić również przestrzeń jadalnianą. Krzesła i stół powinny być dopasowane do mebli pokojowych, tak aby razem tworzyły spójną całość. Prosta linia nowoczesnego, drewnianego stołu pozwala na wybór dynamicznych i nieszablonowych modeli krzeseł.
Magia modernistycznych dodatków.
W modernistycznym wnętrzu nie ma miejsca na zbędne bibeloty. Nie oznacza to, że dodatki nie są istotne. Wręcz przeciwnie. Stanowią one dopełnienie dla prostych form meblarskich. Ważna zasada przy wyborze modernistycznych dodatków? Muszą one pełnić konkretną funkcję- nie tylko ozdobną.
- Tekstylia. Wybierając zasłony, poduszki dywany bądź inne materiałowe dodatki możemy pozwolić sobie na pewną dozę fantazji. Zabawa fakturą, wzorem i kolorem wprowadzi do minimalistycznej przestrzeni odrobinę ciepła i designerskiej oryginalności. Zabawa mocnymi barwami wymaga jednak sporo wyczucia. Jeżeli obawiacie się wizualnego chaosu, warto poprosić o radę projektanta wnętrz.
- Oświetlenie. Nowoczesne lampy o ciekawych formach to główne elementy dekoracyjne w modernistycznym wnętrzu. Warto zdecydować się zarówno na lampy wiszące jak i stojące. Wybierając tak istotne dodatki do minimalistycznego wnętrza warto zainwestować w designerskie, ponadczasowe modele, które staną się wizytówką wysmakowanego salonu. Oświetlenie nie tylko zaskakuje formą ale również wprowadza do wnętrza nastrój bądź dzieli strefy danego pomieszczenia.
- Sztuka. Nowoczesne, abstrakcyjne malarstwo, współczesna grafika, geometryczne formy i odważne barwy umieszczone na płótnie bądź arkuszu papieru stanowią doskonałe dopełnienie dla dobrze zaprojektowanego domu w stylu modernistycznym. Można zdecydować się na jeden duży obraz , który zdominuje wnętrze bądź na różne dzieła o różnych rozmiarach, które razem stworzą domową galerię sztuki.
- Praktyczne dodatki. Fakt, iż w modernistycznym wnętrzu nie ma miejsca na bogate ozdoby i dekoracje nie oznacza, że nie ma w nim wielu pięknych dodatków. Wybierając przedmioty użytkowe np. solniczka i pieprzniczka, stojak na gazety, patera na owoce, stojak na wino, naczynia itp. warto postawić na przedmioty wyjątkowe, doskonałej jakości i dobrze zaprojektowane. Obecnie można znaleźć wiele modernistycznych perełek zarówno z minionego stulecia jak i nowe dzieła od młodych projektantów.
Nowoczesne trendy.
Modernizm we wnętrzach sprawia, że pomieszczenie wydaje się uporządkowane, proste a równocześnie niepowtarzalne. Idealne rozwiązanie dla miłośników nowoczesności i prostoty, którzy na pierwszym miejscu stawiają wygodę użytkowania i komfort. Minimalistyczny charakter pomieszczeń wolny jest od nudy i monotonni dzięki trójwymiarowym strukturom, ciekawym fakturom, wzorom i geometrycznym formom. Nowoczesny modernizm to również dbałość o ekologię. Wybór materiałów nie jest przypadkowy a ekologiczne rozwiązania zamknięto w niezwykle ciekawych i designerskich kształtach.